Často kladené dotazy

Můžu si být jistý/á, že o tom, co říkám, se nikdo nedozví?

Vše, co se děje na konzultacích, je důvěrné. To znamená, že nikomu nesděluji vaše osobní údaje, ani konkrétní obsah našich rozhovorů. Problém v procesu můžu řešit v rámci své supervize, ovšem tak, aby klient zůstal v anonymitě (např. “mám jednu klientku, se kterou se pořád točíme v kruhu a nevím, jak z toho ven”). Dodržuji platný etický kodex, který chrání bezpečí klienta.

Bojím se, co si o mě budete myslet.

Mou zásadou při práci s klienty je nesoudit. Zaměřuji se na proces a na přítomnost. Někteří lidé přirovnávají psychology k “placeným kamarádům”. S tím můžu souhlasit v tom, že psycholog se s klientem snaží navázat důvěrný vztah. K budování vztahu přispívá aktivní naslouchání, empatie, přijímající a nehodnotící způsob komunikace. Na druhou stranu psycholog, na rozdíl od kamaráda, někdy klienta i konfrontuje. To může být i jen pojmenování “slona v místnosti”, kterého kamarádi milosrdně přehlíží. Pro nové náhledy a možnost růstu je potřeba bezpečného prostředí, které umožňuje úpřimnost a opravdovost.

Jak setkání probíhá?

Před prvním setkáním je dobré podívat se na dopravní spojení, abyste byli na místě včas, případně si uložit telefonní číslo, kdybyste měl/a s hledáním potíže. V našich prostorech je čekárna, toalety. Při konzultaci sedíme v křeslech (není to v leže na pohovce, jak to kdysi praktikoval Sigmund Freud).

Myslím, že mám depresi. Můžete mi pomoct?

Deprese je psychické onemocnění, které má různé stupně závažnosti. Pokud máte pocit, že vám deprese brání v každodenním fungování (nevstanete ráno z postele, nezvládáte rodinu nebo práci, máte myšlenky na sebevraždu), navštivte svého obvodního lékaře, který vás odešle dál, nebo vyhledejte pomoc soukromého klinického psychologa. Mezi příznaky deprese patří také ztráta zájmů, chuti k jídlu, sexu, zvýšená únava. V myšlení je typické sebeobviňování a celkově negativní pohled na sebe. Psychoterapie je v léčbě deprese určitě důležitá, zároveň v závažnějších případech je nejvíc efektivní kombinace s užíváním antidepresiv.