Často kladené dotazy

Můžu si být jistý/á, že o tom, co říkám, se nikdo nedozví?

Vše, co se děje na konzultacích, je důvěrné. To znamená, že nikomu nesděluji vaše osobní údaje, ani konkrétní obsah našich rozhovorů. Nevedu si dokumentaci s vašimi údaji, ke svým poznámkám si píšu jen pseudonym. Problém v procesu můžu řešit v rámci své supervize, ovšem tak, aby klient zůstal v anonymitě (např. „mám jednu klientku, se kterou se pořád točíme v kruhu a nevím, jak z toho ven“). Dodržují platný etický kodex, který chrání soukromí klienta.

 

Bojím se, co si o mě budete myslet.

Mou zásadou při práci s klienty je nesoudit. Zaměřuji se na proces a na přítomnost. Někteří lidé přirovnávají psychology k „placeným kamarádům“. S tím můžu souhlasit v tom, že psycholog se s klientem snaží navázat důvěrný vztah. K budování vztahu přispívá aktivní naslouchání, empatie, přijímající a nehodnotící způsob komunikace. Na druhou stranu psycholog, na rozdíl od kamaráda, někdy klienta i konfrontuje. To může být i jen pojmenování „slona v místnosti“, kterého kamarádi milosrdně přehlíží. Pro nové náhledy a možnost růstu je potřeba bezpečného prostředí, které umožňuje úpřimnost a opravdovost.

 

Jak setkání probíhá?

Před prvním setkáním je dobré podívat se na dopravní spojení, abyste byli na místě včas, případně si uložit telefonní číslo, kdybyste měl/a s hledáním potíže. Jelikož prostory, které využívám, nemají čekárnu, plánuji si konzultace s časovým odstupem. Nemusíte se tedy bát, že potkáte klienta před vámi, nebo že naopak někdo uvidí vás. Po přivítání vám nabídnu kávu, čaj, nebo vodu, jsou zde také toalety. Při konzultaci sedíme v křeslech (není to v leže na pohovce, jak to kdysi praktikoval Sigmund Freud). V případě balíčků 6 sezení je první konzultace zdarma. Jestli budete chtít pokračovat, zašlu Vám fakturu emailem. Je také dobré vzít si sebou diář pro možnost naplánovat další termíny.

 

Myslím, že mám depresi. Můžete mi pomoct?

Deprese je psychické onemocnění, které má různé stupně závažnosti. Pokud máte pocit, že vám deprese brání v každodenním fungování (nevstanete ráno z postele, nezvládáte rodinu nebo práci, máte myšlenky na sebevraždu), navštivte svého obvodního lékaře, který vás odešle dál, nebo vyhledejte pomoc soukromého klinického psychologa. Mezi příznaky deprese patří také ztráta zájmů, chuti k jídlu, sexu, zvýšená únava. V myšlení je typické sebeobviňování a celkově negativní pohled na sebe. Osobně se zaměřuji spíš na „růstové zakázky“ klientů, pro řešení závažnějších stavů vám ráda doporučím vhodného odborníka .